x
M e f d e n t a l

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu : Estetik ve Fonksiyonel Çözümler… MEF Dental Grup ağız ve diş sağlığında uzmanlığıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında steril klinik ortamlarında kişilerin ihtiyaç duyduğu birçok konuda başarılı tedaviler sunmaktadır. Bu tedaviler arasında en sık talep edilenlerden biri olan Diş Dolgusu estetiksel ve fonksiyonel açıdan önemli çözümdür.

Diş Dolgusu dişte oluşan çürük, kırık veya hasar gibi durumların onarılması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Dolgu Uygulamaları dişin kaybettiği yapıyı yenileyerek hem estetik bir görünüm sağlar hem de dişin fonksiyonunu geri kazandırır. “Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?” sorusuna maddeler halinde;

 • Diş çürükleri ve kırıkları,
 • Dişler arasındaki boşluklar,
 • Dişlerdeki aşınmalar,
 • Dişlerde renklenmeler,

yanıt verebiliriz.

Diş Dolgusu işlemi öncelikle dişin durumuna bağlı olarak bir muayene ile başlar. Daha sonra çürük ya da hasarlı bölge temizlenir ve uygun dolgu malzemesi seçilir. Uzman hekim dolgu malzemesini uygulayarak dişin doğal görünümünü ve fonksiyonunu geri kazandırır. Tedavi süresi dolgunun büyüklüğüne ve uygulama yöntemine bağlı olarak değişmekle birlikte 1 saat gibi bir süreçte tamamlanmaktadır.

Diş Dolgusu Kalıcılığı doğru bakım ve düzenli diş kontrolleri ile uzun süreli olabilir. Bununla birlikte dolgu malzemesinin türüne, uygulama tekniğine ve kişinin ağız hijyenine bağlı olarak dayanıklılık süresi değişiklik gösterir. Düzenli diş bakımı ve kontroller dolgu ömrünü uzatmak hususunda büyük katkı sağlar.

Diş Dolgusu Fiyatları kullanılan dolgu malzemesinin türü, dolgunun büyüklüğü ve uygulama yapılacak dişin konumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. MEF Dental Grup hastalarına uygun fiyatlarla kaliteli Diş Dolgusu hizmeti sunmaktadır. Tedavi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

MEF Dental Kalitesiyle Diş Dolgusu Yaptırmanın Avantajları;

 • Uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen tedaviler,
 • Steril klinik ortamlarda güvenli ve konforlu tedavi imkanı,
 • Çeşitli dolgu seçenekleri ile kişiye özel çözümler,
 • Uygun fiyatlarla kaliteli hizmet garantisi,

olarak belirtilebilir.

MEF Dental Grup Diş Dolgusu ve diğer Ağız & Diş Sağlığı Hizmetlerinde uzman kadrosuyla sizlere sağlıklı ve estetik bir gülüş sunmayı taahhüt eder. Detaylı bilgi ve randevu almak için Hemen Bizi Arayın

 

Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

 

Diş Dolgusu Nedir

Diş Dolgusu dişte oluşan çürük, kırık veya hasar gibi durumların onarılması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Diş Dolgusu dişin kaybettiği yapıyı yenileyerek hem estetik bir görünüm sağlar hem de dişin fonksiyonunu geri kazandırır. Dolgu malzemeleri çeşitli materyallerden oluşabilir ve kişinin ihtiyacına & tercihlerine göre seçilir.

Diş Dolgusu Kimlere Yapılır

Diş Dolgusu çeşitli nedenlerle dişinde çürük, kırık veya hasar olan herkese yapılabilir. Ayrıca dişler arasındaki boşlukların kapatılması ya da dişlerdeki aşınmaların düzeltilmesi amacıyla da Diş Dolgusu uygulanabilir. Dolgu Uygulamaları öncesi uzman diş hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda tedavinin görülmesi gerekmektedir.

Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır

Dolgu Uygulamaları kadın veya erkek fark etmeksizin her yaştaki bireyin farklı nedenlerle dişlerinde maruz kaldıkları estetiksel & fonksiyonel pek çok problemin tedavisinde tercih edilen yaygın Ağız & Diş Sağlığı işlemidir. “Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?” konusu maddeler halinde;

 • Diş Çürükleri : Diş Dolgusu dişte oluşan çürüklerin tedavisi için yapılan uygulamadır. Çürüklerin temizlenmesi ve dolgu uygulanması ile dişin sağlığı ve fonksiyonu yeniden sağlanmaktadır.
 • Diş Kırıkları : Diş Dolgusu dişte oluşan kırıkların onarılması için uygulanır. Kırık dişlerin dolgu ile restore edilmesi estetik görünüm ile birlikte dişin işlevini geri kazandırır.
 • Dişler Arasındaki Boşluklar : Diş Dolgusu dişler arasındaki boşlukların kapatılması için de kullanılabilir. Özellikle dişler arasında oluşan küçük boşluklar estetik görünümü olumsuz etkiler ve dolgu ile kapatılabilir.
 • Dişlerdeki Aşınmalar : Dişlerdeki aşınmaların tedavisi için Diş Dolgusu uygulanabilir. Diş aşınmaları dişlerin yüzeyindeki kayıplar veya erozyonlar olarak ortaya çıkabilir ve dolgu ile restore edilebilir.
 • Dişlerdeki Renklenmeler : Diş Dolgusu dişlerdeki renklenmelerin giderilmesi için de kullanılabilir. Özellikle dişlerdeki lekeler ve renk farklılıkları estetik sorun oluşturur ve bu durum dolgu ile düzeltilebilir.

açıklanabilir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır

Dolgu Uygulamaları steril klinik ortamında Estetik Diş Hekimliği alanında yetkin doktorlar tarafından yapılması gereken tedavi yöntemleridir. “Diş Dolgusu Nasıl Uygulanır?” sorusuna adım adım olacak şekilde;

 1. Muayene ve Planlama : İlk olarak uzman hekim tarafından yapılan muayene ile dişin durumu değerlendirilir ve tedavi planı belirlenir.
 2. Hazırlık : Hasarlı bölge temizlenir ve anestezi uygulanır. Diş hekimi hasarlı bölgeyi hazırlar ve uygun dolgu malzemesini seçer.
 3. Dolgu Uygulaması : Seçilen dolgu malzemesi hasarlı bölgeye uygulanır ve estetik olarak şekillendirilir. Özel bir ışık veya kimyasal madde ile sertleştirilir.
 4. Son Kontrol : Dolgu uygulaması tamamlandıktan sonra diş hekimi dolgunun uygun şekilde yerleşip yerleşmediğini kontrol eder ve gerekirse son ayarlamaları yapar.
 5. Bitirme : Dolgu işlemi tamamlandıktan sonra diş hekimi dolgunun pürüzsüz & doğal bir görünüme sahip olduğundan emin olur ve tedaviyi tamamlar.

yanıt verebiliriz.

 

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır ?

 

Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer

Diş Dolgusu tek seansta tamamlanan kolay ve konforlu bir uygulamadır. İşlem süresi dolgu yapılacak alanın büyüklüğü ve uygulama yöntemine bağlı olarak değişebilir. Küçük dolguların uygulanması 30 dakika gibi bir sürede tamamlanırken daha büyük dolguların yapılma süreci 1 saat gibi bir zaman alabilir.

Diş Dolgusu Ömrü Ne Kadar

Diş Dolgusu Ömrü kullanılan dolgu malzemesinin türüne, uygulama tekniğine ve kişinin ağız hijyenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Doğru bakım ve düzenli diş kontrolleriyle Dolgu Ömrü uzatılabilir. Diş Dolgusu uygun bakım ve koruma sağlandığında uzun yıllar dayanabilir. Diş Dolgusu Kullanım Süresini dolgu malzemesine göre detaylı olarak belirtmek gerekirse;

 • Kompozit Diş Dolgusu ortalama kullanım süresi 5 ila 7 yıl,
 • Porselen Diş Dolgusu ortalama kullanım süresi 7 ila 10 yıl,
 • Altın Diş Dolgusu ortalama kullanım süresi 15 ila 30 yıl,

şeklinde açıklanabilir.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Dolgu Uygulamaları tedavi esnasında seçilen dolgu maddesi türüne göre farklı sınıflara ayrılır. Diş Dolgusu dendiğinde günümüzde en fazla tercih edilen yöntemler arasında;

 • Kompozit Diş Dolgusu
 • Porselen Diş Dolgusu
 • Ön Diş Dolgusu
 • Amalgam Diş Dolgusu
 • Altın Diş Dolgusu
 • Vidalı Diş Dolgusu
 • Işınlı Diş Dolgusu

gösterilebilir.

 

Diş Dolgusu Çeşitleri

 

Kompozit Diş Dolgusu

Kompozit Diş Dolgusu doğal diş rengine uygun bir dolgu malzemesi olan kompozit reçine ile yapılan dolgu türüdür. Estetik açıdan diğer dolgu türlerine göre daha fazla tercih edilir. Bu dolgular dişin hasarlı bölgesine uygulanır ve özel bir ışıkla sertleştirilir. Avantajları arasında estetik görünüm, dişe uyum sağlama ve minimal invaziv olma yer alır.

Porselen Diş Dolgusu

Porselen Diş Dolgusu dayanıklı ve estetik bir dolgu malzemesi olan porselen ile yapılan dolgu türüdür. Porselen Dolgular laboratuvarda özel olarak hazırlanır ve dişlerin hasarlı bölgesine uygulanır. Avantajları arasında doğal diş rengine uyumlu olma, dayanıklılık ve uzun ömür yer alır. Porselen Dolgular arka dişlerde ve ön dişlerde kullanılabilir.

Ön Diş Dolgusu

Ön Diş Dolgusu estetik öneme sahip olan ön dişlerdeki hasarların onarılması için uygulanan dolgu işlemidir. Ön dişlerdeki çürükler, kırıklar ya da renklenmeler estetik görünümü olumsuz etkileyebileceği için önemli bir sorundur. Ön Diş Dolgusu kompozit veya porselen gibi estetik dolgu malzemeleri ile yapılır. Doğal diş rengine uyumlu olacak şekilde uygulanır.

Amalgam Diş Dolgusu

Amalgam Diş Dolgusu gümüş, cıva, bakır ve çinko gibi metallerin alaşımlarından oluşan dolgu malzemesi kullanılarak yapılan dolgu türüdür. Amalgam Dolgular arka dişlerde kullanılan dayanıklı ve ekonomik bir seçenektir. Geleneksel açıdan yaygın olarak kullanılmış olsa dahi estetik açıdan diğer dolgu türlerine göre daha az tercih edilir.

Altın Diş Dolgusu

Altın Diş Dolgusu altın alaşımlarından yapılan bir dolgu türüdür. Altın Dolgular uzun ömürlü, güçlü ve aşınmaya karşı dirençlidir. Estetik açıdan diğer dolgu türlerine göre daha az tercih edilirler. Arka dişlerde kullanılan bu dolgu daha çok molar dişlerde tercih edilirler.

 

Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

 

Diş Dolgusu Sonrası

Dolgu Uygulamaları sonrasında kişinin genel sağlığı ve tedavinin başarısı için uzman hekimin önerilerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş Dolgusu Sonrası Özen Gösterilmesi Gereken Durumlar arasında;

 • Düzenli Ağız Bakımı : Diş Dolgusu Sonrası ağız hijyenine özen gösterilmelidir. Her gün diş fırçalama ve diş ipi kullanımı düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Düzenli Kontroller : Uzman hekim tarafından belirlenen periyodik kontroller düzenli olarak yapılmalıdır. Bu kontrollerde dolgunun durumu değerlendirilir ve gerekirse müdahale yapılır.
 • Yumuşak Yiyecek Tüketimi : Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra bir süre boyunca sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Yumuşak ve kolay çiğnenen yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Sıcak ve Soğuktan Kaçınma : Dolgu işleminden sonra dolgu bölgesi hassas olabilir. Bu nedenle ilk birkaç gün sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Diş Hekimi ile İletişim : Diş Dolgusu sonrası herhangi bir ağrı, rahatsızlık veya dolgu düşmesi gibi durumlar yaşanırsa hemen diş hekimine başvurulmalıdır.

belirtilebilir.

Diş Dolgusu Sonrası Ağrı

Diş Dolgusu Sonrası hafif ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir. Bu dolgunun yerleştirilmesinden sonra geçici bir durumdur ve birkaç gün içinde azalır. Bununla birlikte şiddetli ağrılar, diş eti şişmesi veya ateş gibi belirtiler varsa derhal diş hekimimize ulaşmanız doğru olacaktır.

Diş Dolgusu Düşmesi

Diş Dolgusu nadiren de olsa düşebilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden uzman diş hekimine başvurulmalıdır. Düşen dolgu ağız içinde yabancı bir cisim olarak algılanabilir ve enfeksiyon riski oluşturabilir. Diş hekimi düşen dolgunun yeniden yerleştirilmesi ya da yeni bir Dolgu Uygulaması için gerekli adımları atacaktır.

Diş Dolgusu Düşme Nedenleri

Dolgu Uygulamaları sonrası nadiren de olsa Diş Dolgusu düşebilir. Bu tarz durumlarda hemen müdahale edilerek düşen dolgunun yerine yenisi yapılır. Diş Dolgusu Düşme Nedenleri;

 • Yetersiz Bağlanma : Diş Dolgusu yetersiz bağlanma nedeniyle düşebilir. Bu durum dolgunun doğru şekilde uygulanmaması veya dolgu malzemesinin yetersiz yapışması sonucunda olabilir.
 • Dişin Yapısal Sorunları : Diş Dolgusu yapılan dişte yapısal sorunlar varsa dolgu malzemesi istenilen şekilde tutunamayabilir ve bu nedenle dolgu düşebilir.
 • Diş Yapısının Uygun Olmaması : Diş Dolgusu yapılan bölgenin yeterli temizlenmemesi veya uygun şekilde hazırlanmaması durumunda dolgu malzemesi tutunamayabilir ve dolgu düşebilir.

şeklinde özetlenebilir.

Diş Dolgusu Fiyatları

Sağlık alanında gerçekleştirilen her uygulamada olduğu gibi Diş Dolgusu Fiyatları da hasta muayene edilmeden belirtilemez. Ağız & Diş sağlığı alanında uzman hekimimiz tarafından yapılacak muayene sonucunda tedavi süreci ve ücreti hastaya belirtilebilir.

Diş Dolgusu Fiyatları 2024 yılında farklılık oluşmasına neden olan durumlar arasında;

 • Kişinin genel sağlık durumu,
 • Hastanın ağız, diş ve çene yapısı,
 • Tedavi edilecek dişin ağızdaki konumu,
 • Uygulama sürecinde kullanılacak dolgu malzemesi türü,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek klinik ve hekiminin tecrübesi,

şeklinde sıralayabiliriz.

Sizde farklı nedenlerle dişlerinizde yaşanan problemlerin diş kaybına neden olmadan giderilip ağız ve diş yapınızın estetik açıdan da korunmasını istiyorsanız Diş Dolgusu yaptırmak; hayal ettiğiniz doğal, güzel ve estetik gülüşe sahip olmak için Hemen Bizi Arayın...

 

 Sık Sorulan Sorular

Evde Diş Dolgusu Nasıl Yapılır ?

Diş Dolgusu uzman diş hekimi tarafından steril klinikte yapılmalıdır. Evde diş dolgusu yapmak genel sağlık açısından risklere neden olabilir ve asla önerilmez.


Diş Dolgusu Kaç Dakika Sürer ?

Diş Dolgusu ortalama 30 ila 60 dakika arasında sürer. Uygulamanın süresi dolgunun boyutuna ve kullanılan maddeye bağlı olarak değişiklik gösterir.


Diş Dolgusu Düşer Mi ?

Diş Dolgusu nadiren de olsa düşebilir. Eğer dolgu düşerse hemen uzman hekime başvurulmalıdır.


Diş Dolgusu Yapıldıktan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir ?

Diş Dolgusu yapıldıktan birkaç saat sonra yemek yenilebilir. Bu konuda diş hekimi önerilerine uygun gerekmektedir.


Diş Dolgusu Polisliğe Engel Mi ?

Hayır… Diş Dolgusu polisliğe engel bir durum değildir.


Diş Dolgusu Koku Yapar Mı ?

Hayır… İyi yapılmış bir Diş Dolgusu koku yapmaz. 


Diş Dolgusu Kaç Yıl Dayanır ?

Diş Dolgusu Kalıcılığı malzemesine, türüne ve uygulama şekline bağlı olarak farklılık gösterir. Doğru bakım ve düzenli diş kontrolleri ile uzun yıllar dayanabilir.


Diş Dolgusu Kaç Seansta Yapılır ?

Diş Dolgusu Tek Seansta Tamamlanabilir. Lakin dolgunun boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak birden fazla seansta tamamlanması gerekebilir.


Diş Dolgusu Kaç TL ?

Diş Dolgusu Fiyatı kullanılan dolgu malzemesinin türüne, uygulama yapılacak dişin konumuna ve diş hekiminin fiyat politikasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu konuda detaylı bilgi almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz...
Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TıklayınızDiş Dolgusu
Diş Dolgusu
Yukarı Git