x
M e f d e n t a l

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi : Gülüşünüzde Mükemmelliği Destekleyen Estetik ve Fonksiyonel Cerrahi… Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi genel tanımlamasıyla ağız & çene bölgesindeki cerrahi müdahaleleri kapsar. Bu alan geniş bir yelpazede hizmet sunarak kişilerin ağız ve diş sağlığını estetiksel & fonksiyonel açıdan iyileştirmeyi hedefler.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ağız içi dokuları, dişleri, çeneleri ve ilgili yapıları kapsayan cerrahi bir disiplindir. Bu cerrahi alan çeşitli tedaviler ve müdahalelerle insanların farklı nedenlerle maruz kaldığı estetiksel & fonksiyonel problemleri çözmeyi amaçlar.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanları diş hekimliği eğitimlerini tamamladıktan sonra ekstra eğitim alarak bu alanda uzmanlaşmış hekimlerdir. Çene Cerrahı olarak da adlandırılan uzman hekimler karmaşık cerrahi işlemleri gerçekleştirme yeteneğine sahiptirler. Ağız, Diş ve Çene bölgesindeki çeşitli rahatsızlıkları tedavi ederler.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında yapılan işlemler arasında İmplant Uygulamaları, Diş Çekimleri, Çene Kırıklarının Tedavisi, Doğuştan Gelen Çene Anomalilerinin Düzeltilmesi, Kist ve Tümörlerin Cerrahi Olarak Çıkarılması gibi birçok müdahale bulunmaktadır. Uygulamanın süresi yapılacak işlemin türüne ve karmaşıklığına bağlı olarak farklılık gösterir. Basit işlemler dakikalar içerisinde tamamlanabilirken karmaşık cerrahi müdahaleler saatler sürebilir.

Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Tedavi Fiyatları yapılacak işlemin türü, kullanılacak malzemeler, uygulama süresi ve uzmanlık gerektiren durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavi planı oluşturulmadan net bir fiyat vermek doğru olmayabilir. MEF Dental gibi kaliteli sağlık kuruluşunda uygun fiyatlarla profesyonel hizmet alabilirsiniz. Detaylı fiyat bilgisi almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

MEF Dental uzman kadrosu ve steril klinik şartlarıyla Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi alanında güvenilir bir seçenektir. MEF Dental Grup bünyesinde uygulanan cerrahi işlemler kişilerin rahatsızlıklarını konforlu şekilde çözmelerini sağlar. Ayrıca estetiksel ve fonksiyonel açıdan başarılı sonuçlar elde edilirken hastaların memnuniyeti ön planda tutulur. Tedavi süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi ve randevu almak için Hemen Bizi Arayın

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ağız içi dokuları, dişleri, çeneleri ve ilgili yapıları kapsayan cerrahi bir disiplindir. Bu cerrahi işlemler çeşitli tedaviler ve müdahalelerle estetiksel & fonksiyonel problemleri çözmeyi amaçlar. Örneğin; İmplant Uygulamaları, Zorlu Diş Çekimleri, Tümör ve Kistlerin Cerrahi Olarak Çıkarılması, Çene Kırıkları Tedavisi gibi birçok işlem bu alanda yer alır.

 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir

 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Kimdir

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanları diş hekimliği eğitimlerini tamamladıktan sonra ekstra eğitim alarak bu alanda uzmanlaşmış doktorlardır. Bu uzmanlar karmaşık cerrahi işlemleri gerçekleştirme yeteneğine sahiptirler. Ağız, Diş ve Çene bölgesindeki farklı nedenlerle oluşan çeşitli rahatsızlıkları tedavi ederler.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ne Yapar

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi geniş bir yelpazede tedavi edilen durumları içerir. Kadın ve erkek fark etmeksizin her yaştaki birey bu kapsamda yapılan uygulamalara ihtiyaç duyabilmektedir. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında en sık gerçekleştirilen uygulamalar arasında;

 • İmplant Uygulamaları : Diş eksikliklerini yerine koymak için yapılır.
 • Diş Çekimleri : Hasarlı, çürümüş ya da diğer nedenlerle sağlıklı olmayan dişlerin çekilmesini içerir.
 • Kist ve Tümör Cerrahisi : Ağız içinde veya çene kemiklerindeki kistler veya tümörlerin cerrahi olarak çıkarılmasını içerir.
 • Diş Eti Cerrahisi : Diş Eti Hastalıklarının Tedavisini diş eti düzeltilmesini veya diş eti greftleriyle tedaviyi içerir.
 • Çene Cerrahisi : Çene kırıklarının tedavisi, çene eklemlerinin sorunlarının çözülmesi ve çene anomalilerinin düzeltilmesi gibi çeneyle ilgili sorunların tedavisini içerir.
 • Diş İmplantı Hazırlığı : İmplant yerleştirilmeden önce çene kemiklerinin uygun hale getirilmesini içerir.

gösterilebilir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uygulamaları

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uygulamaları bu alanda Uzman Çene Cerrahları tarafından yapılan, steril klinik şartlarında gerçekleştirilmesi gereken işlemlerdir. Günümüzde en sık başvurulan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uygulamaları arasında;

 • İmplant Tedavisi
 • Sinüs Yükseltme
 • Zorlu Diş Çekimi
 • Gömülü Diş Çekimi
 • Ortodonti Uygulamaları
 • Çene Cerrahisi
 • Çene Eklemi Cerrahisi
 • Kist veya Tümör Rezeksiyonları
 • Diş Eti Cerrahisi

gösterilebilir.

 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uygulamaları

 

20 Yaş Dişi Cerrahisi

20 Yaş Dişleri 17 ila 25 yaşları arasında ağızda yerini almaya başlayan ve sıklıkla sıkışma ya da diğer dişlerin itilmesi gibi nedenlerle sorunlara yol açabilen üçüncü azı dişleridir. 20 Yaş Dişi bazen çıkmaya başladığında ağrı, şişlik ve enfeksiyon gibi problemlere neden olabilirler. Bu durumda diş hekimi 20 Yaş Dişi Çekimi işlemini gerçekleştirir. Lokal anestezi altında yapılan bu tedavi birkaç gün süren iyileşme süreci gerektirir.

Gömülü Diş Tedavisi

Gömülü Dişler diş eti veya çene kemiği altında kalmış ya da yanlış şekilde yerleşmiş dişlerdir. Bu dişler ağızda sıkışmışlık, ağrı, enfeksiyon veya diğer dişlere zarar verebilecek durumlar yaratabilir. Günümüzde en fazla karşılaşılan Gömülü Diş vakaları arasında;

 • Üçüncü Azı Dişleri
 • Üst Çene Kanin Dişleri
 • Alt Çene Küçük Azı Dişleri
 • Üst Çene Kesici Dişler

belirtilebilir.

Gömülü dişin durumuna bağlı olarak uzman diş hekimi cerrahi müdahale yapabilir. Bu cerrahi işlemde dişin üzerindeki dokular kaldırılır. Diş çıkarılarak uygun konuma getirilir. Gömülü Diş Çekimi kişinin durumuna göre lokal veya genel anestezi altında yapılır.

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi diş eksikliklerini ortadan kaldırmak için tercih edilen cerrahi prosedürdür. İmplantlar titanyum alaşımlı vida şeklindeki yapay diş kökleri olarak tasarlanmıştır. İmplant çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilir ve iyileşme sürecinde kemikle kaynaşır. Daha sonra üzerine Protez Diş ya da dişler yerleştirilir. İmplant Tedavisi tek diş eksikliğinden tam dişsizlik durumlarına kadar geniş bir yelpazede uygulanabilir. İmplantlar doğal dişlere en yakın estetik ve fonksiyonel sonuçları sağlayarak uzun ömürlü çözüm sunarlar.

Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Ortodonti

Ortodonti dişlerin & çenenin düzeltilmesi ve uygun hizaya getirilmesi için kullanılan dental bir uzmanlık dalıdır. Diş Teli Uygulamaları çapraşık dişlerin düzeltilmesi, çene uyumu sorunlarını tedavisi ve gülüş estetiğinin iyileştirilmesi için kullanılır. Geleneksel metal braketlerden şeffaf plastik kaplamalı alignerlara kadar çeşitli Ortodontik Tedavi Seçenekleri bulunmaktadır. İşlem süresi ve yöntemi bireyin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortodontik Tedavi estetik ve fonksiyonel açıdan sağlıklı gülümseme elde etmek için önemli bir adımdır.

Kist Operasyonları

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi alanında kist operasyonları ağız içinde ya da çene kemiklerinde oluşan kistlerin cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Kistler enfeksiyonlar travma ya da diğer faktörler nedeniyle oluşabilir. Çevre dokulara zarar verebilirler. Bu nedenle kistler cerrahi olarak çıkarılır ve çevredeki sağlıklı dokuların korunması sağlanır. Kist Operasyonları lokal veya genel anestezi altında yapılır. Hastanın iyileşme süreci takip edilir.

Sinus Lifting

Sinus Lifting İmplant Tedavisi için yetersiz kemik hacmi olan hastalarda kullanılan bir cerrahi işlemdir. Bu tedavi maksimler sinüs boşluğunun altındaki kemik hacmini arttırmayı amaçlar. Sinus Lifting işlemi sırasında maksiller sinüs boşluğu içine kemik grefti eklenir ve sinüs tabanı yükseltilir. Bu implantların yerleştirileceği uygun kemik hacmi oluşturur. Sinus Lifting lokal ya da genel anestezi altında yapılır. İmplant tedavisiyle birlikte planlanabilir.

Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları temporomandibular eklem (TMJ) olarak bilinen çene eklemindeki sorunları içerir. Bu hastalıklar çene eklemi ağrısı, çene hareket kısıtlılığı, çene eklemi çatlağı veya sıkışması gibi semptomlarla ortaya çıkabilir.

Çene Eklemi Hastalıklarının Tedavisi semptomların ciddiyeti ve hastalığın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavi seçenekleri arasında ağızlık kullanımı, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale bulunabilir. Çene Eklemi Hastalığı doğru tanısı ve tedavisi semptomların kontrol altına alınmasında önemli rol oynar.

Çene Cerrahisi Estetiği

Çene Cerrahisi Estetiği çene bölgesindeki şekil bozukluklarını düzeltmeyi amaçlayan cerrahi müdahaleleri içerir. Bu müdahaleler çene asimetrisi, çene belirginliği ya da geriye çekilmiş çene gibi estetik problemleri düzeltebilir. Çene Cerrahisi Estetiği ortodontik tedaviyle birlikte planlanır ve geniş kapsamlı bir tedavi sürecini içerebilir. Bu işlemler hastanın yüz dengesini ve gülümsemesini iyileştirmeye yardımcı olur. Kişinin özgüvenini artırır.

 Sık Sorulan Sorular

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Neye Bakar ?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ağız içi dokuları, dişleri, çeneleri ve ilgili yapıları kapsayan cerrahi disiplindir. Estetiksel ve fonksiyonel sorunların tedavisiyle ilgilenir.


Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Diş Çeker Mi ?

Evet… Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi diş çekme işlemlerini içerir. Özellikle sıkışmış veya hasarlı dişlerin çekilmesi gerektiğinde cerrahi müdahale gerekebilir.


Ortodonti ve Çene Cerrahisi Aynı Mı ?

Hayır… Ortodonti dişlerin düzeltilmesi ve çenelerin hizalanmasıyla ilgilenirken, Çene Cerrahisi çene yapısının cerrahi olarak düzeltilmesiyle ilgilenir.


Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Diş Teli Takar Mı ?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanları Diş Teli uygulamalarıyla ilgilenmezler... Bu uygulamalar Ortodonti Uzmanları tarafından yapılır.


En Zor Çekilen Diş Hangisidir ?

En Zor Çekilen Dişler ağızda sıkışmış ya da çıkış yolu kapalı olan Gömülü Dişlerdir. Özellikle de 20 Yaş Dişleri olarak bilinen Üçüncü Azı Dişleridir.


Cerrahi Diş Çekimi Ne Kadar Sürer ?

Cerrahi Diş Çekimi işlemleri dişin durumuna ve karmaşıklığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu tedavi birkaç dakikada tamamlanabildiği gibi bir saate kadar da sürebilir.
Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TıklayınızYukarı Git