x
M e f d e n t a l

Protetik Diş Tedavisi

Protetik Diş Tedavisi : Estetik ve Fonksiyonel Gülüşün Anahtarı… Günümüzde Ağız ve Diş bölgesinde estetiksel ve fonksiyonel sorunların çözümünde önemli bir rol oynayan Protetik Diş Tedavisi modern diş hekimliğinin başarılı uygulamalarından birisidir. MEF Dental Grup uzmanlığı ve deneyimi ile Diş Protezi tedavisinde güvenilir çözümleri sunmaktadır.

Protetik Diş Tedavisi kaybedilen ya da hasar görmüş dişleri onarmak, estetik görünümlerini iyileştirmek ve ağız fonksiyonlarını yeniden sağlamak amacıyla uygulanan bir dizi işlemi içerir. Bu tedavi hastanın ihtiyaçlarına ve durumuna bağlı olarak farklı tekniklerle uygulanabilir.

Günümüzde insanların farklı nedenlerle maruz kaldıkları birçok problem Protetik Diş Tedavisi uygulamaları ile iyileştirilmektedir. Bu tedavinin en fazla tercih edildiği durumlar arasında diş kayıpları ve dişlerde çürük, kırık, renk bozukluğu, şekil bozukluğu, boşluk, aşınma, çapraşıklık gösterilebilir.

Protetik Diş Tedavisi hasta ile yapılan detaylı bir muayene ve değerlendirmenin ardından uygulanır. Tedavi planı hastanın ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre belirlenir. Tedavi süreci İmplantlar, Porselen Kaplamalar, Köprüler ve Diş Protezleri gibi çeşitli teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Protetik Diş Tedavi Süresi hastanın durumuna ve uygulanacak yönteme bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Basit bir Protez Diş uygulaması birkaç seans sonucunda tamamlanabilirken daha karmaşık işlemler ve İmplant Uygulamaları daha uzun bir süre gerektirebilir.

Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Protetik Diş Tedavisi ağrısız ya da hafif ağrılı olarak değerlendirilebilir. Günümüzde kullanılan lokal anestezikler ve modern teknikler sayesinde tedavi sırasında rahat bir deneyim sağlanır. Doğru bir şekilde uygulandığında Protetik Diş Tedavisi sonuçları uzun ömürlü olur. Bununla birlikte hastanın düzenli diş bakımına devam etmesi ve diş hekiminin önerilerine uyması son derece önemlidir.

Protetik Diş Tedavisi Fiyatları uygulanacak yöntemlere, kullanılacak malzemelere ve klinik koşullara bağlı olarak değişiklik gösterir. MEF Dental Grup uygun fiyat politikası ile tedaviye erişim kolaylaştırılmaktadır. Size özel fiyat bilgisi almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

MEF Dental Kalitesiyle Protetik Diş Tedavisi Yaptırmanın Avantajları arasında;

 • Uzman ve deneyimli diş hekimleri,
 • Steril klinik ortamlar,
 • Güncel ve etkili tedavi yöntemleri,
 • Kişiye özel tedavi planları,
 • Uygun fiyatlar ve ödeme seçenekleri,

gösterilebilir.

MEF Dental Protetik Diş Tedavisi alanında en iyi hizmeti sunmak için teknolojiyi ve uzmanlığı bir araya getirerek hastalarının gülümsemelerini yeniden kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Tedavi süreçleri hakkında daha fazla bilgi almak için Hemen Bizi Arayın

Protetik Diş Tedavisi Nedir

Protetik Diş Tedavisi kaybedilen ya da hasar görmüş dişleri onarmak, estetiksel görünümleri iyileştirmek ve ağız fonksiyonlarını yeniden sağlamak amacıyla uygulanan bir dizi işlemi içerir. Bu tedavi yöntemi hastanın ihtiyaçlarına ve durumuna bağlı olarak farklı tekniklerle yapılır. Protetik Diş Tedavisi hastanın gülümsemesini ve ağız & diş sağlığını yeniden kazanmasına yardımcı olur.

 

Protetik Diş Tedavisi Nedir

 

Diş Protezi Nedir

Diş Protezi kaybedilen veya çekilen dişlerin yerini almak için tasarlanmış yapay dişlerdir. Bu protezler hastanın ağız yapısına ve ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanır. Diş Protezi eksik dişlerin fonksiyonel ve estetik ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Bu protezler ağızda sabit veya hareketli olarak tutturulabilir.

Protetik Diş Tedavisi Neye Bakar

Protetik Diş Hekimliği olarak adlandırılan ve geniş bir kapsama alanına sahip Ağız, Diş ve Çene sağlığı uygulamalarını içeren Protetik Diş Tedavisi insanların farklı nedenlerle maruz kaldığı birçok rahatsızlığın iyileştirilmesini sağlar. “Protetik Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?” sorusuna maddeler halinde;

 • Diş Kaybı : Protetik Diş Tedavisi bir veya daha fazla dişin kaybı durumunda uygulanır. Bu durumda eksik dişler İmplant, Köprü veya Protezler ile yerine konabilir.
 • Diş Hasarı : Dişlerde çürük, kırık veya diğer hasarlar sonucu estetiksel ve fonksiyonel bozukluklar oluştuğunda Protetik Diş Tedavisi gerekebilir. Hasarlı dişler kaplamalar veya protezler ile onarılabilir.
 • Renk Bozukluğu : Dişlerde renk bozukluğu ve lekelenme durumunda Diş Beyazlatma İşlemi yapılamadığında veya yeterli sonuç alınamadığında estetik yapıyı iyileştirmek için Protezler veya Kaplamalar kullanılabilir.
 • Şekil Bozukluğu : Dişlerin doğal şekil ve boyutundaki bozukluklar estetiksel rahatsızlık verdiğinde ya da çiğneme fonksiyonlarını etkilediğinde bu tedavi ile düzeltilir.
 • Boşluklar : Dişler arası boşluklar estetik kaygıların yanı sıra çiğneme fonksiyonlarını da etkileyebilir. Bu durumda boşlukların kapatılması için Köprü veya Protezler kullanılır.
 • Aşınma : Dişlerin aşınması sonucu diş yüzeylerinde incelme veya kısalma meydana gelebilir. Bu durumda dişlerin doğal boyut ve şekillerinin yeniden kazanılması için Diş Protezi veya Diş Kaplama uygulamaları yapılabilir.
 • Çapraşıklık : Dişlerde çapraşıklık ya da dişler arasındaki uyumsuzluklar estetik yapıyı olumsuz etkileyebilir ve çiğneme fonksiyonlarını bozabilir. Protetik Diş Tedavileri ile dişlerin düzenlenmesi sağlanır.
 • Estetik Düzeltmeler : Estetik Gülüş Tasarımı veya Diş Estetiği talepleri doğrultusunda dişlerin şekil, boyut, renk ve düzenindeki değişiklikler için Protetik Diş Tedavileri uygulanabilir.

yanıt verebiliriz.

Yukarıda detaylı olarak ifade ettiğimiz tüm durumlar Protetik Diş Tedavisi için yaygın başvuru sebepleridir. Bununla birlikte bireyler farklı ihtiyaçlara sahip olabilir. Bu nedenle tedavi planı her zaman hastanın durumuna ve tercihlerine özgü olarak belirlenmelidir.

Protetik Diş Tedavisi Nasıl Yapılır

Protetik Diş Tedavisi steril klinik şartlarında Protetik Diş Hekimliği alanında uzman doktorlar tarafından yapılması halinde oldukça başarılı sonuçların alınabildiği uygulamalar bütünüdür. Kliniğimize ulaşan hastaların en sık ilettiği soru tedavi sürecinin nasıl olacağıdır. Bizde kişiye özel tedavi planı yapılabilmesi sebebiyle kendilerini muayene için kliniğimize davet ediyoruz.

Protetik Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?” sorusuna genel prosedürü ifade edebilecek şekilde ve maddeler halinde;

1-) Hazırlık Aşaması

 • Hastanın ağız yapısı ve dişlerinin durumu değerlendirilir.
 • Gerekirse diagnostik görüntüleme tekniklerinden faydalanılır.
 • Kişinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda tedavi planı oluşturulur.

2-) Ölçü Alımı ve Planlama

 • Hastanın ağız içi ölçüleri alınıp uygun boyutlarda protezin hazırlanması için bilgiler laboratuvara gönderilir.
 • Ölçülerin alınması ve diğer detayların belirlenmesiyle birlikte protez tasarımı yapılır.

3-) Laboratuvar Çalışması ve Protez Hazırlığı

 • Laboratuvar ortamında hastanın ölçülerine ve tedavi planına uygun olarak Protez Diş hazırlanır.
 • Protezin estetik ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi için gerekli işlemler yapılır.

4-) Protezin Uygulanması ve Ayarlamalar

 • Hazırlanan Protez Dişler hastanın ağzına yerleştirilir ve gerekli ayarlamalar yapılır.
 • Diş Protezi doğru şekilde oturtulup hastanın konforu için gerekli düzenlemeler yapılır.

5-) Bakım ve Kontroller

 • Hastaya protezi nasıl kullanacağı ve bakımının nasıl yapılacağı konusunda bilgi verilir.
 • Düzenli kontroller planlanır ve protezin uygun şekilde kullanıldığından emin olunur.

6-) Sonuçların Değerlendirilmesi

 • Tedavi sonuçları hastanın memnuniyeti ve protezin fonksiyonu dikkate alınarak bulundurularak değerlendirilir.
 • Gerekli görülmesi halinde protezin ayarlamaları yapılır veya ek tedaviler planlanır.

yanıt verebiliriz.

Protetik Diş Tedavisi MEF Dental Grup bünyesinde hastanın ihtiyaçları ve durumuna uygun olarak kişiye özel bir yaklaşımla gerçekleştirilir. Bu süreçte hastanın memnuniyeti ve sağlığı her zaman ön planda tutulur.

 

Protetik Diş Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Protetik Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer

Protetik Diş Tedavisi Süresi hastanın durumuna, uygulanacak yönteme ve kullanılacak materyallere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Basit bir protez uygulaması birkaç seansta tamamlanabilirken daha karmaşık işlemler ve İmplant Tedavileri uzun süre gerektirebilir. Tedavi süresi uygulama kapsamına ve hastanın iyileşme hızına bağlı olarak değişir.

Diş Protezi Çeşitleri

Protetik Diş Tedavisi kapsamında en sık başvurulan yöntem olan Diş Protezleri tedavi planı ve kişinin ihtiyaçlarına göre farklı çeşitlerde üretilmektedir. Günümüzde en sık tercih edilen Diş Protezi Çeşitleri 2 temel kategori altında belirtilebilir. Bu kategoriler;

 • Sabit Protezler
 • Hareketli Protezler

şeklindedir.

Yukarıda ana başlıklar halinde belirttiğimiz Diş Protezi Seçenekleri hastaların ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre özel olarak uygulanır. Protetik Diş Hekimliği alanında uzman diş hekimimiz hastanın durumunu değerlendirerek en uygun protez seçeneğini belirler ve tedavi sürecini büyük bir hassasiyet içerisinde yönlendirir.

Sabit Protez

Sabit Protezler ağızda sabitlenen ve çıkarılamayan protezlerdir. İmplant Destekli Protezler ve Porselen Kaplamalar bu kategoride altında belirtilebilir.

 • İmplant Destekli Protezler : Bu protezler çene kemiğine yerleştirilen implant üzerine monte edilen ve ağızda sabitlenen protezlerdir. İmplant Destekli Sabit Protezler doğal dişlere en yakın estetik ve fonksiyonel sonuçları sunarlar.
 • Porselen Kaplamalar (Köprüler) : Porselen Kaplamalar dişlerin üzerine yerleştirilen ve eksik dişlerin yerini almak için kullanılan sabit protezlerdir. Komşu dişlerin üzerine yapılan kaplamalarla desteklenirler ve doğal diş yapısına benzer estetik bir görünüm sunarlar.

Hareketli Protez

Hareketli Protezler ağızda sabitlenmeyen ve hastanın isteğine göre çıkarılabilen protezlerdir. Eksik dişlerin yerini almak ve ağız fonksiyonlarını düzeltmek için kullanılır. Hareketli protezler Tam Protez ve Kısmi Protez olarak iki ana kategoriye ayrılır.

 • Tam Protez (Total Protez) : Tam Protez üst ve alt çenedeki tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda kullanılır. Yumuşak dokulara dayanan ve ağızda tutunmak için vakum ya da yapıştırıcılar kullanılan bir protez türüdür.
 • Kısmi Protez (Parsiyel Protez) : Kısmi Protez birkaç dişin eksik olduğu durumlarda kullanılır. Diğer dişlere destek alarak ağızda tutunurlar ve sabitlenmeleri için metal klipsler ya da başka sabitleme mekanizmaları kullanılabilir.

Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Diş Protezi Nasıl Yapılır

Protetik Diş Hekimliği kapsamında en fazla gerçekleştirilen işlem olan Diş Protezleri hastalara doğal dişe en yakın sonuçları sundukları için çok sık tercih edilmektedir. Estetiksel ve işlevsel açıdan oldukça başarılı bir uygulama olan bu tedavi ile ilgili en sık sorulan sorulardan birisi olan “Diş Protezi Nasıl Yapılır?” sorusuna maddeler halinde;

 1. Muayene ve Değerlendirme : İlk adım diş hekimi tarafından hastanın ağız yapısının ve ihtiyaçlarının değerlendirilmesidir. Gerekli görülürse röntgen çekilir ve diğer muayene işlemleri yapılır.
 2. Ölçü Alımı : Hastanın ağız yapısına uygun ölçüler alınır. Bu ölçüler protezin tam olarak ağıza oturmasını sağlayacak şekilde belirlenir.
 3. Provizyonel Protez Hazırlığı : Bazı durumlarda Kalıcı Protez hazırlanana kadar geçici bir protez takılabilir. Bu Geçici Protez hastanın fonksiyonlarını ve estetik görünümünü korumasına yardımcı olur.
 4. Laboratuvar İşlemleri : Diş protezi diş teknisyenleri tarafından laboratuvar ortamında hazırlanır. Ölçüler ve diğer gereksinimler doğrultusunda hastanın ağız yapısına uygun şekilde protez hazırlanır.
 5. Uygulama ve Ayarlamalar : Protez hazırlandıktan sonra hastanın ağzına yerleştirilir ve gerekli ayarlamalar yapılır. Protezin rahat şekilde oturması ve hastanın konuşma & çiğneme fonksiyonlarını etkilememesi sağlanır.
 6. Eğitim ve Bakım Bilgileri : Hastaya protezi nasıl kullanacağı ve bakımının nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi verilir. Doğru kullanım ve düzenli bakım protezin uzun ömürlü olmasını sağlar.

yanıt verebiliriz.

Diş Protezi Hakkı Nedir

Diş Protezi Hakkı kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkını düzenleyen bir kavramdır. Sağlık hizmetlerine erişim ve bu hizmetlerin kalitesi konusunda belirlenen standartlara göre Diş Protezi gibi protez tedavileri de hastaların hakları arasında yer alır. Bu haklar ile ilgili tüm detayları sahip olduğunuz sağlık sigortası kurumunu arayarak öğrenebilirsiniz.

Diş Protezi Nasıl Temizlenir

Protetik Diş Tedavisi sonucu hastanın ağız içerisinde problem yaşayan bölgeye yerleştirilen Diş Protezinin uzun ömürlü kullanımı için temizliğine özen gösterilmelidir. “Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılır?” sorusuna;

 • Günlük Temizlik : Diş Protezi her öğünden sonra çıkarılıp temizlenmelidir. Yumuşak bir diş fırçası su ile nazikçe fırçalanmalıdır.
 • Protez Temizleyici Tabletler : Bu tabletler protezi temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılabilir. Bir bardak suya tablet atılır ve protez bu suda bekletilir.
 • Ağız Temizliği : Protez çıkarıldıktan sonra ağız ve dişler temizlenmelidir. Diş etleri ve dil yumuşak bir diş fırçası ya da diş ipi ile temizlenmelidir.
 • Gece Temizliği : Protez gece çıkarılıp temizlenmeli ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Bu durum protezin dayanıklılığını artırır ve ağız hijyenini korur.
 • Düzenli Kontroller : Diş hekimi tarafından düzenli kontroller yapılmalıdır. Protezin uygun şekilde oturduğu ve ağız sağlığını olumsuz etkilemediği kontrol edilmelidir.

şeklinde cevap verebiliriz.

Protetik Diş Tedavisi Sonrası

Protetik Diş Tedavisi Sonrası uzman diş hekimi tarafından belirtilen hususlara dikkat edilmesi kişinin sağlığı ve protezin kullanım ömrü için çok önemlidir. Protetik Diş Tedavi Sonrası Süreç ile ilgili detaylar;

 • İyileşme Süreci : Protetik Diş Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tedavi sonrası ağrı veya hassasiyet olabilir. Bu durum kısa süreli ve yönetilir niteliktedir.
 • Düzenli Kontroller : Tedavi sonrası düzenli kontroller önemlidir. Diş hekimi protezin uygun şekilde oturduğunu ve ağız sağlığının korunduğunu kontrol eder
 • Bakım ve Temizlik : Protezin uzun ömürlü olması için düzenli bakım çok önemlidir. Hastaya protezin nasıl temizleneceği ve bakımının nasıl yapılacağı konusunda bilgi verilir.
 • Diş Hekimi Önerileri : Uzman hekim hastanın proteziyle ilgili önerilerde bulunabilir. (Örneğin; belirli yiyeceklerden kaçınılması, uygun ağız hijyeni uygulamaları gibi)
 • Gelişen Durumlar : Protezde herhangi bir rahatsızlık veya sorun yaşandığında derhal diş hekimimize başvurulmalıdır. Gelişen durumlar erken tespit edilip tedavi edilirse daha ciddi sorunların önüne geçilebilir.

olarak belirtilebilir.

Protetik Diş Tedavisi Sonrası Düzenli Bakım ve Kontroller hastanın sağlıklı bir gülümsemeyle uzun süre keyif almasını sağlar.

 

Protez Diş Fiyatları

 

Protetik Diş Tedavisi Fiyatları

Sağlık alanında gerçekleştirilen her uygulama için olduğu gibi Protetik Diş Tedavisi Fiyatları da hasta muayene edilmeden belirtilemez. Protetik Diş Hekimliği alanında uzman doktor tarafından yapılacak muayene sonucunda işlem ücreti net olarak hastaya belirtilebilir.

Diş Protezi Fiyatları 2024 yılında değişikliklere neden olan hususlar arasında;

 • Hastanın ağız, diş ve çene yapısı,
 • Kişinin maruz kaldığı diş kaybı sayısı,
 • Kaybedilen dişlerin ağız içerisindeki konumları,
 • Hastanın genetik özellikleri ve yaşı,
 • Kişiye uygulanacak Protetik Diş Tedavisi tekniği,
 • Tedavi kapsamında tercih edilen Diş Protezi türü,
 • Uygulamayı gerçekleştirecek klinik ve hekiminin tecrübesi,

gösterilebilir.

Sizde Protetik Diş Tedavisi uygulamaları ile farklı maruz kaldığınız diş kayıplarının giderilmesi ve arzu ettiğiniz doğal, güzel ve estetik gülüşe sahip olabilmek için Hemen Bizi Arayın...

 Sık Sorulan Sorular

Protetik Diş Tedavisi Ne Demek ?

Protetik Diş Tedavisi kaybedilen ya da hasar görmüş dişleri onarmak, estetiksel görünümü iyileştirmek ve ağız fonksiyonlarını yeniden sağlamak amacıyla uygulanan bir dizi uygulamayı içeren Protetik Diş Hekimliği yöntemidir.


Protetik Diş Tedavisi Ne Yapar ?

Protetik Diş Tedavisi eksik ve hasarlı dişleri onarıp ağız sağlığını ve estetik görünümü yeniden kazandırmayı amaçlar. İmplant Uygulamaları, Köprüler, Kaplamalar ve Diş Protezleri bu kapsamda tercih edilen tedavi yöntemleridir.


Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Nedir ?

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı diş hekimliği eğitimi almış ve Protetik Diş Tedavisi konusunda uzmanlaşmış diş hekimidir. Bu uzmanlar eksik ya da hasarlı dişleri onarmak için çeşitli protez yöntemlerini kullanırlar.


Devlet Diş Protezi Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Devlet Diş Protezi SGK tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda hasta durumuna bağlı olarak belirli bir sürede yenilenir. Bu süre hastanın diş sağlığı durumuna ve ihtiyaçlarına göre değişebilir.


SGK Diş Protezi Nerede Yapılır ?

SGK Diş Protezi SGK ile uyumlu çalışan ve Protetik Diş Tedavisi yapan özel ya da kamu hastanelerinde ve Protetik Diş Tedavisi uzmanlarının bulunduğu özel kliniklerde yapılır.


Kırılan Diş Protezi Nasıl Yapıştırılır ?

Kırılan Diş Protezi diş hekimi tarafından kullanılan özel yapıştırıcılarla yapıştırılır. Bu işlem uzman diş hekimleri tarafından yapılır.


Diş Protezi İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır ?

Diş Protezi için Protetik Diş Hekimliği bölümünden randevu alınır.
Tedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TıklayınızProtetik Diş Tedavisi
Protetik Diş Tedavisi
Yukarı Git