x
M e f d e n t a l

Sık Sorulan Sorular

Mef Dental Grup Sık Sorulan Sorular

20 LİKLER AMELİYATLA ALINMAK ZORUNDA MIDIR?
Mukoza veya kemik retansiyonu varsa evet

ÇEKİM SONRASI NE YAPMALIYIM AĞRIM OLUR MU ?
Travmatik yada gömülü diş operasyonuysa rutin postop önerilir fazla sıcakta durmaması ağzını çalkalamaması tükürmemesi sigara ve tanecikli gıda tüketimine dikkat edilirse olmaz genelde

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI YÜZÜM ŞİŞTİ NE YAPMALIYIM ?
Şişlik giderek ağrıyla karakterize bir şekilde artıyorsa A.B reçete edilir yoksa birkaç güne yavaş yavaş iner 

ÇEKİLEN DİŞ BOŞLUĞUNA DAHA SONRA NE YAPILMALI
Çekilen diş gölümü veya 20 yaş diş yani fonksiyona sahip bir değilse bir şey yapılmaz ama estetik ve fonksiyon açısından sabit yada hareketli bir protez yardımıyla eksiklik giderilmedir.

İMPLANT AMELİYATI ZOR MU ?
hayır değildir genelde işlem sonrası Ağrı olmaz verilen reçete ve talimatlara uyulursa şayet Günlük hayata devam edilir

DİŞ ÇEKİMİ VE İMPLAT AYNI GÜN OLURMU?
Evet olabilir ama bazı sinüs lifting, kemik graft ekleme gibi kemik alanlarının yükseltilip genişletilmek istenildiği durumlarda istenilen düzeye ulaşılıncaya kadar beklenip sonra implant tedavisi uygulanır.

CERRRAHİ BİR İŞLEM SONRASI DİŞLERİMİ NE ZAMAN FIRÇALAMALIYIM
24 saat sonra yumuşak fırçayla masaj yapar tarzda.

BOŞLUKLARIM İÇİN İMPLANT MI UYGUN OLUR KAPLAMA MI?
Kaybedilen dişlerin yeri implant, kaplama veya hareketli protezlerle doldurulur. Hangi tedavinin uygun olacağına ise komşu dişlerin durumu, çene kemiğinin durumu, genel sağlık durumu gibi birçok faktör belirler. Şartların durumuna göre implant, kaplama ve hareketli protez sırasıyla önceliklidir.

ÇENE KEMİĞİM İMPLANT İÇİN UYGUN MUDUR?
Çene kemiğinin implant uygulamasına uygun olup olmaması birçok faktöre bağlıdır. Hastanın genel sağlık durumu, kemiğin yapısı, komşu anatomik yapılar gibi faktörler implant uygulamasını sınırlandırır. Çene kemiğinin tam olarak değerlendirilmesi için en garanti değerlendirme yolu tüm kliniklerimizde de bulunan 3 boyutlu görüntüleme sağlayan dental tomografi cihazlarıdır. Bu cihazlar sayesinde implant uygulanacak bölge, üç boyutlu görüntülemeyle implanta uygun olup olmadığı değerlendirilir.

İMPLANT YAPILDIKTAN SONRA PROTEZ İÇİN NEDEN BEKLENİYOR?
İmplantların uygulanmasından sonra protez aşaması için yaklaşık 8-10 hafta kadar beklenir. Bu sürede implantların kemikle tam olarak kaynaşması sağlanır. İmplantlar kemikle tam olarak kaynaşıp tutunduktan sonra kullanılabilir hale gelir ve protez yapılır.

İMPLANTLARI DOĞAL DİŞLER GİBİ KULLANABİLİR MİYİM, BAKIMI NASIL OLMALI?
İmplantların kullanımında doğal dişlerle bir fark olmadığı gibi bakımında da yoktur. İmplantların uzun dönemde başarısı hastanın gösterdiği özenli bakıma bağlıdır. Normal dişlerimizi fırçaladığımız gibi implantları fırçalamak , yiyecek artığı ve plak kalmamasına dikkat etmeliyiz. Gargara ve ağız duşları kullanımı bakım konusunda fırçayla birlikte çok yardımcı olacaktır.

ÇENE KEMİĞİNİN İMPLANT İÇİN UYGUN OLMADIĞI DURUMLARDA NE YAPILIR?
Çene kemiği implant için uygun olmayan hastalarda, kemiğin implant için uygun hale getirilmesinde kemik tozu uygulanır. Eğer bu tedavinin de cevap vermeyeceği düşünülürse o zaman kaplama ve hareketli protez seçenekleri düşünülmelidir.

HAREKETLİ PROTEZ BAKIMI NASIL OLMALI?
Hareketli protez kullanımı 24 saat olmamalı, gece uyumadan önce çıkarılmalı ve suyun içinde bekletilmesi. Standart dış macunları protezin cilasının bozulmasına ve renklenmesine rol açar, bu neden belirli aralıklarla protez temizleme tableti kullanılmalı. Protezlerin temizliği her zaman ağız dışında yapılmalıdır.

ALT ÇENE PROTEZİ HAREKET EDEN HASTALARA NE YAPILABİLİR?
Alt çenede yanak ve dudağın etkisinin yanına dil hareketleri de dahil olduğu için genelde hastalar alt çenenin durmadigindan şikayet eder. Alt çeneye uygulanacak olan 2 implantın yardımıyla protez bu implantlara bağlanarak hareketi bitirilmiş olur.

KAPLAMANIN ÖMRÜ NE KADAR ?
Kaplamaların ömrü hastaların bakıma gösterdiği özenle alakalıdır. Kaplamalara iyi bakılmadığı ve temizlendiği durumda dişeti çekilmesi, kaplama altının çürümesi gibi problemler ortaya çıkabilir. İyi bakılan bir kaplama 10 yıla kadar kullanılabilir.

Yukarı Git