x
M e f d e n t a l

Sedayon ve Genel Anestezi

Sedasyon ve Genel Anestezi

Çocuk diş hekimliği, diş hekimliğinin önemli bir dalı olarak hizmet vermekte ve son yıllarda giderek daha da önem kazanmaktadır. Sağlıklı çocukların yanı sıra zihinsel ve fiziksel engelli çocuklara da hizmet sunulması nedeniyle çocuk diş hekimlerinin hastalara yaklaşımı ayrı bir önem taşır. Kooperasyon kurulamayan  küçük çocuklarda ,diş hekimi fobisi olan çocuklarda psikolojik travmaya sebep olmadan tüm tedavilerin tek seansta yapılabilmesi açısından çok önemli ve hasta açısından çok konforlu bir uygulamadır.

Sedasyon nedir?

Çocuk diş hekimliğinde tedavilerde yaşanan zorluklar sıklıkla çocuklarda ortaya çıkan korku ve endişenin kontrol altına alınamamasından kaynaklanmaktadır. Pedodontistlerin yani çocuk diş hekimlerinin davranış yönetimi konusunda köklü uygulamalar geliştirmelerine karşın uyguladıkları bu teknikler hastaların kooperasyonunu yönetmede her zaman yeterli olamamaktadır.  Diş hekimliğinde sedasyon uygulaması tam da bu noktada devreye girmektedir.

Diş tedavilerinden önce anestezi uzmanı tarafından, ilaçlarla hastanın sakinleşmesini sağlamak için yapılan tıbbi uygulamaya sedasyon denir.

Diş hekimliğinde genellikle çocuk hastaları sakinleştirmek amacıyla kullanılır. Ayrıca diş hekimi fobisi olan, fiziksel ya da zihinsel engeli nedeniyle tedavisi uyanıkken mümkün olmayan ya da öğürme refleksi fazla olan kişilerde de sedasyon yapılabilir .Sedasyon, anestezide kullanılan ve Dormicum adı verilen ilaçla yapılır. Dormicum bir anestezi uzmanı tarafından damar içi uygulama ile ya da fitil formunda hastaya verilir. Bazen Ketanest isimli ilaçla kombine edilerek de kullanılır.

Sedasyonun genel anesteziden  farkı işlem sırasında hastanın bilincinin açık olması ve bağımsız olarak nefes alabiliyor olmasıdır.

Genel anestezi nedir?

Kısa sürede yapılabilecek tedavilerde ve sağlık riskinin olmadığı hastalarda öncelikle sedasyon tercih edilir. Sedasyon için uygun olamayan hastalarda ise anestezi doktorunun kararıyla genel anestezi altında ilgili tedaviler yapılmaktadır. Genel anestezi geçici bilinç kaybına yol açarak hastanın yapılan işlemlerle ilgili farkındalığını ve ağrı duymasını önler. Kaslarda gevşeme yaptığı için de hekim tarafından yapılan müdahaleyi kolaylaştırır. Genel anestesi sırasında hastanın solunumu makinalara bağlanır.Sık Sorulan SorularTedavi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TıklayınızSedayon ve Genel Anestezi
Sedayon ve Genel Anestezi
Sedayon ve Genel Anestezi
Sedayon ve Genel Anestezi
Yukarı Git